Mielőtt belevágunk egy blog megnyitásába, számtalan dolgot át kell gondolnunk. Ahhoz, hogy valami minőségit alkossunk, először szükség lesz egy ötletre. Ha ez megvan, akkor ideje elképzelni, hogy hogyan is fog kinézni ez az egész. Ha ezen is túl vagyunk, akkor pedig ideje létrehozni, ehhez azonban tudnunk kell, hogy egészen pontosan mit is akarunk csinálni.
Tartalom
Egy blogon minden a bejegyzések körül forog. Ahhoz, hogy valami eredményeset alkossunk, végig kell gondolnunk, hogy miről is fogunk tartalmat létrehozni, és mindezt milyen formában. Egy blognak nem feltétlenül kell egyszerű szöveges bejegyzésekből állnia, állhat akár kérdés-válasz jellegű tartalmakból, képekből, oszthatunk meg csak interjúkat, vagy számtalan tartalomtípust választhatunk. Ilyenkor mindig érdemes végiggondolni, hogy mihez értünk, illetve mi passzol az érdeklődési körünkhöz. Minőségi tartalmat arról tudunk gyártani, amit ismerünk, kedvelünk, vagy amivel szívesen foglalkozunk. Nem célszerű az alapján témát választani, hogy "mi kell a népnek". Hiába van hiány atomfizika témájú blogokból, ha nem értünk hozzá, ne írjunk róla.
Egyediség
Megvan a blogunk tartalma. Akkor most gondolkodjunk el azon, hogy mitől lesz ez a tartalom egyedi. Van-e esetleg más hasonló blog már az adott nyelven, és ha van, akkor miben tudunk mi jobbak lenni, mint a riválisaink. Gondoljuk végig a lehetőségeinket, és igyekezzünk valami olyat alkotni, ami más mint a többi. Ha van 100 egyforma blog, akkor miért épp a miénket olvasnák? Semmiért. Azt olvassák, amelyik szembe jön. Azonban ha a mi blogunk egyedi, más, és jobb mint a többi, akkor az emberek ezt fogják olvasni, nem a többi 99-et. A jósághoz tehát egyediség kell.
Megjelenés
Egyedi tartalomhoz egyedi megjelenés illik. Ha valaki a blogunkra téved, és olyan külsővel találja magát szemben, ami más honlapéhoz nem hasonlítható, akkor az adott külsőről a felhasználó mindig a mi munkánkra fog gondolni. Olyan ez, mint egy jó céglogó. Evvel egyidejűleg azonban szem előtt kell tartani azt is, hogy amit írunk, az legyen olvasható. Egy design kialakításakor kerülendő a...
- Hasonló előtér és háttérszín
- Túl cirádás betűtípus
- Túl kicsi betűméret
- Túl nagy betűméret
- Túl sok animáció
Törekedjünk az olvashatóságra, valamint az átláthatóságra, és ami szöveg megjelenik, az legyen is olvasható. Ha valamit el akarunk rejteni, akkor azt ne átlátszó betűszínnel tegyük, inkább ne is írjuk oda.
Név
A blogunknak a külsőn és az egyedi tartalmon kívül egy névre is szüksége van. Ennek olyannak kell lennie, ami egyedi, és megjegyezhető. A név kitalálásakor mindig gondoljunk arra is, hogy a honlapunknak egy URL-t is választanunk kell. Ennek is célszerű könnyen megjegyezhetőnek, és lehetőleg nem túl hosszúnak lennie.
Elszántság
Mindig meg kell fontolni, hogy lesz-e elég időnk arra, hogy blogot vezessünk. Hogy ez mennyi időnkbe fog kerülni, az persze a terveinktől függ. A designolás, a tartalom gyártás, valamint az olvasói vélemények lereagálása mind időt igényelnek, és bejegyzések nélkül egy blog nem túl életképes. Ha nincs elég időnk, erőnk, vagy lelkesedésünk, akkor inkább ne vágjunk bele ebbe, a blogolás nem nekünk való.
Technikai háttér
Mielőtt megnyitnánk a blogunkat, fontos döntést kell meghoznunk. Ki kell választanunk, hogy milyen rendszert fogunk használni a blogunk szerkesztéséhez. Számtalan lehetőség áll rendelkezésünkre.
Online szolgáltatások
Az internetet böngészve számtalan olyan ingyenes blogmotorral találkozhatunk, amelyeken egy egyszerű regisztrációt követően már bele is vághatunk a blogolásba, ilyen például a Google által szolgáltatott Blogger, amit mi is használunk. Persze létezik számtalan egyéb hasonló oldal, például a blogger.hu, a blog.hu, wordpress.com, illetve idesorolható a tumblr is. Ezeket egyszerű használni, sok közülük az ingyenes, és sok egész könnyen testreszabható, azonban a lehetőségeink természetesen messze nem végtelenek, ezek a rendszerek általában különböző korlátokkal rendelkeznek, ezeket fel kell mérnünk kezdés előtt.
Saját tárhely letöltött tartalomkezelő rendszerrel
Az online szolgáltatások remek alternatívája, ha egy bérelt, vagy akár ingyenes webtárhelyre feltelepítünk egy ingyenes vagy fizetős tartalomkezelő rendszert, és ebben vezetjük a blogunkat. Elterjedt a saját tárhelyen hosztolt wordpress, joomla, illetve drupal, azonban persze számtalan egyéb rendszer is fellelhető. Ezek persze szintén rendelkeznek korlátokkal, azonban általában ezek tágabbak, valamint nagyobb kontrollunk van az adataink fölött, cserébe viszont a telepítés nehézkesebb lehet, egy egyszerű bloghoz nem feltétlenül érdemes evvel kezdeni.
Saját tárhely saját motorral
Ha rendelkezünk kellő mennyiségű pénzzel, vagy kellő programozói ismeretekkel, akkor persze a blogunknak egyéb segédeszközök nélkül is nekikezdhetünk, és létrehozhatunk egy teljesen saját rendszert a honlapunk számára. A lehetőségek tárháza persze itt a legnagyobb, azonban ez időt, valamint szaktudást vagy pénzt igényel, így ez a verzió általában csak cégek, vagy programozók számára éri meg, kezdetnek nem javaslom.
Hova tovább?
Megterveztük a blogunkat, ideje a következő lépésnek.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése